קרנים – ויקיפדיה

ויקיפדיה עברית צינזרה את הערך קרניזם, הוא לא מופיע בגיגול אבל הוא קיים.

קרניזם (carnism, מ-carno בלטינית, בשר) הוא מושג שמתייחס למגוון תופעות תרבותיות ופסיכולוגיות וכן פרקטיקות מעשיות, הקשורות לאכילה מהחי. על פי התאוריה תופעות אלה הן התבטאות של מערכת אמונות סמויה שיוצרת התניה תרבותית לאכילה מהחי. את המושג טבעה והגדירה הפסיכולוגית החברתית מלאני ג'וי.

כיום רוב בני האדם אוכלים מהחי שלא לצורך הישרדות, ופירוש הדבר הוא שהם עושים זאת מתוך בחירה. על פי התאוריה הבחירה נובעת ממערכת אמונות תרבותית, וכפי שטבעוני מביא לשולחן את מערכת האמונות שלו, כך אוכל כל מביא לשולחן את מערכת האמונות שלו. בשונה מטבעונות או צמחונות מערכת אמונות זו היא כיום טבועה ושלטת, לכן לרוב אינה מורגשת ונתפסת כדרך העולם ולא כאמונות על העולם.

אף שאכילה מהחי נתפסת כדרך העולם והטבע, היא בכל זאת כרוכה בהתלבטויות מוסריות. רוב האנשים אוכלים מהחי, ובד בבד רוב האנשים מזדהים עם יצורים סֶנטִיֶינטִיים‏[ביאור 1]. חמלה על בעלי חיים משותפת לרוב החברה ומשתקפת בערכים הכתובים שלה, דהיינו בחוק. אם ככה, על פי ג'וי, התהייה איננה מדוע אנשים הם אמפתיים כלפי בעלי חיים, אלא מדוע אינם אמפתיים כלפי חיות המשק.

הסתירה בין חמלה על בעלי חיים לבין אכילתם יוצרת אי נוחות, והאידאולוגיה הקרניסטית מפשרת אי נוחות זו בדרכים שונות, כגון הצדקות מוסריות לאכילה מהחי והסתרת תעשיית בעלי החיים. ברמה האישית, מנגנונים כמו רציונליזציה ופער תודעתי בין האוכל לחיה מגשרים על אי הנוחות.

קרניזם הוא מערכת אמונות משותפת, ופרקטיקות שמשקפות אמונות אלה. במובן זה הוא אידאולוגיה, והמונחים 'מערכת אמונות' ו'אידאולוגיה' משמשים לחלופין לתיאור קרניזם.[1][2]

להמשך הערך – כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s